Westafette: Delfts tiny house locatie opent deuren tijdens Pionierskwartier Festival
In de Westafette bezoekt Omroep Delft iedere week een markant initiatief of bewoner uit Delft-West. Deze keer spreken we Loes Pieters over het Pionierskwartier Festival, op de tiny house locatie aan de Vulcanusweg. Op het programma staan livemuziek, lekker eten en dansworkshops. “We willen Delft kennis laten maken met leven in het Pionierskwartier.”
In het Pionierskwartier langs het spoor aan de Vulcanusweg wonen sinds zes jaar veertien huishoudens in tiny houses.
De naam zegt het al, de huisjes zijn klein, niet groter dan 45 vierkante meter. Ook zijn de huizen verplaatsbaar en niet aangesloten op elektriciteit, water en het riool. Houtkachels en zonnepanelen zorgen voor warmte en stroom. “In de winterperiode als het heel hard vriest, is het weleens afzien. Maar bovenal word je heel erg handig van hier wonen”, legt bewoner Loes Pieters uit.
De pioniers begonnen op een kale vlakte, maar intussen is het terrein veranderd in een groene biotoop. “We hebben bewust ruimte gelaten voor de natuur”, vertelt Pieters. “Dat leverde zelfs tientallen vlindersoorten op, waarvan sommige nog niet eerder in Delft waren geregistreerd.”
Van pionieren naar programmeren
Met de jaren groeide het Pionierskwartier uit tot een hechte gemeenschap. Het jaarlijkse Pionierskwartier Festival is daar het uithangbord van. Op 30 augustus staat van 15.00 tot 22.00 uur een vol programma gepland, met muziek, workshops en activiteiten. Lokale bands als the Resoneurs en Blair treden op, net als De Medeklinkers uit Utrecht. “Als bewoners sluiten wij de avond af met een verrassingsact”, vertelt Pieters.
Muziek vormt de kern, maar er is meer. Kinderen kunnen schminken en spoorzoeken, er zijn dansworkshops en een Syrische kok serveert zijn gerechten. Nieuw dit jaar is de kledingruilbeurs. “Zo brengen we duurzaamheid en plezier samen”, aldus Pieters.
Samen leven, samen delen
De tiny houses mogen dan klein zijn, de onderlinge band is volgens Pieters groot. Bewoners delen gereedschap, maaltijden en opslagruimte. Spontane initiatieven bloeien op: samen boulderen, halve marathons lopen of pizza’s bakken in de gemeenschappelijke oven. Een aantal keer per jaar is er een ‘doedag’ waarop iedereen helpt met klussen, snipperpaden aanvullen of het groen op het terrein bijwerken.
Ook richting de wijk zoekt de gemeenschap verbinding. Regelmatig zijn er rondleidingen voor scholen en organisaties. Pieters: “We worden vaak gevraagd als inspiratie voor duurzaamheid en nieuwe woonvormen. Dat geeft energie.”
Toekomst met vraagtekens
De bewoners hebben toestemming om tien jaar te blijven op hun huidige locatie, inmiddels is daar nog vier jaar van over. De toekomst is daarom onzeker volgens Pieters. Het gebied rond de Schieoevers staat gepland voor herontwikkeling.
“We hopen op een doorstart, hier of elders in Nederland”, zegt Pieters. “Wat ons betreft is het Pionierskwartier een leerplek voor Delft: klein wonen, groot denken.”
Ondertussen bereiden de bewoners zich voor op het festival. “We nodigen iedereen uit om te komen kijken, luisteren en meedoen”, besluit Pieters. “Het wordt gewoon een supergezellige zomerdag.”
Klik hier voor meer informatie over het Pionierskwartier Festival.
Zie ook:
Westafette: “De bibliotheek is meer dan alleen boeken”
Westafette: de universiteit komt naar de wijk
Westafette: ‘Jazz Festival swingt de pan uit!’