Stalling op de schop, stoep vol: fietsdrukte door verbouwing bij station

Wie de afgelopen tijd langs station Delft liep aan de kant van het Westerkwartier, zag de stoep volstaan met fietsen. Dat treinreizigers met haast hun fietsen in de omgeving neerzetten, gebeurt wel vaker. Maar tijdens een verbouwing van de fietsenstalling stond de stoep de afgelopen weken voller dan ooit.
De stoep tegenover het station staat volgeparkeerd | Foto: Hanne van Mourik

Tussen de fietsen op de stoep tegenover de ingang van de ondergrondse stalling is nauwelijks nog ruimte. Toch weet een jongen er nog net zijn fiets tussen te zetten. “Hier staan er inderdaad veel de laatste tijd”, vertelt hij. 

Minder plek door verbouwing
Sinds begin juni is ProRail bezig met het vernieuwen van fietsenstalling 1 bij station Delft. Dat is de stalling aan de centrumzijde van het treinstation. Tijdens de vernieuwing worden alle fietsenrekken in de stalling vervangen, omdat ze in de tien jaar sinds de opening van het nieuwe station zeer intensief gebruikt zijn. 

Gevolg is dat er sinds juni telkens delen van de toch al drukke stalling zijn gesloten. Vooraf verwachtte ProRail dat er voldoende stallingsruimte zou overblijven. Daarvan krabbelde de spoorbeheerder al vrij snel deels terug. Nog voor de verbouwing goed en wel was begonnen, meldde de ProRail in weekenden meer drukte te zien dan gedacht. “Hierdoor kan het zijn dat er niet voldoende plek beschikbaar is om je fiets te stallen”, waarschuwde het bedrijf via de eigen website.

De gemeente Delft geeft aan inderdaad te zien dat er meer fietsen dan gebruikelijk in de omgeving van het station staan, maar wijst niet direct naar de verbouwing van de stalling als oorzaak. “Mogelijk gaat het om fietsen die in het begin van de vakantieperiode zijn neergezet.”

Laatste fase
Toen de drukte in juni op zijn hoogtepunt was, werd actie ondernomen. "Toen zijn tijdelijk extra opvanglocaties in de openbare ruimte ingericht, met verkeersregelaars die fietsers hiernaartoe verwezen. Omdat er inmiddels weer voldoende vrije plekken zijn in de andere stallingen, zijn deze tijdelijke locaties komen te vervallen”, laat de gemeente weten. 

Ondertussen zijn volgens Prorail 1.400 nieuwe plekken geopend op maandag 14 augustus. Daarmee denkt de vervoerder dat drukte in de omgeving binnenkort voorbij moet zijn. De verbouwing is hierna immers in de laatste fase.

Rek weg, fiets weg
In de voorbije weken moesten gebruikers van de stalling opletten dat hun fiets niet achterbleef in een rek dat op het punt stond weggehaald te worden, vertelt een fietser. “Ik weet niet wanneer welke rekken worden weggehaald”, zegt hij, “maar als je fiets per ongeluk in zo’n verkeerd rek staat, is hij gewoon weg.” 

ProRail laat echter weten juist veel aandacht te besteden aan communicatie met reizigers en de omgeving. En in de stallingen wordt met borden en hekken aangegeven welke rekken weggehaald worden.

Nieuwe uitstraling
Wie de fietsparkeergarage nu ingaat, ziet dat er ondertussen nog wordt gewerkt aan de verbouwing. Veel rekken zijn al vervangen, maar een deel van stalling 1 staat leeg in afwachting van nieuwe. 

De verbouwing in de stalling moet eind augustus afgerond zijn | Foto: Hanne van Mourik

En niet alleen de fietsrekken zijn aan vernieuwing toe. Ook andere gebieden worden verbeterd. Zo komt er volgens ProRail meer ruimte voor fietsen met kratjes en kinderzitjes. Ook krijgt de fietsstraat door de stalling een ‘vriendelijkere uitstraling' door een nieuwe plafondkleur en het toevoegen van verlichting.

Licht aan het einde van de tunnel?
Maar niet iedereen is meteen te spreken over de vernieuwingen. Een fietsenstallingmedewerker van de NS zegt dat er in de nieuwe indeling minder ruimte is voor fietsen. “Het is leuk wat ze hebben bedacht, maar niet praktisch. De ontwerpers zouden eens een dag met ons mee moeten lopen om te zien wat écht nodig is.”

Een tekort aan fietsparkeerplekken komt immers op het bord van de mensen die in de stalling werken. “Als we iemand moeten doorsturen naar andere stallingen, worden we vaak uitgescholden. Mensen hebben een kort lontje.”

Als het klopt dat er uiteindelijk minder plek is voor fietsen, kan de drukte in de omgeving ook na de verbouwing aanhouden. Maar ProRail heeft van het begin af aan gemeld dat alle 5.000 fietsenrekken worden vervangen. De spoorbeheerder verzekert dat er hetzelfde aantal plekken voor fietsen blijft. 

Stickers
“Volgens mij is het hier altijd druk”, ziet een bewoner van het Westerkwartier, “ook zonder verbouwing.” Hij staat tussen de huizen en de over elkaar heen gevallen fietsen. Achter de ramen hangen stickers van fietsen met een rode streep erdoorheen: zet hier je stalen ros niet neer. “Maar daarmee wordt vooral bedoeld dat de fietsen niet tegen de gevels aan moeten staan en dat doen ze ook niet.”