Man rijdt na moord met hoofd van moeder in auto: 'Vreselijk wat er is gebeurd'
De man die ervan wordt verdacht zijn moeder met een bijl te hebben onthoofd en vlak daarna met haar hoofd op de A4 bij Delft werd aangehouden, had op dat moment een psychose. Daar gaat zijn advocaat Job Knoester vanuit, zei hij maandag tijdens een eerste openbare zitting in de strafzaak tegen de verdachte.
De 31-jarige Jesse R. zal later dit jaar worden geplaatst in het Pieter Baan Centrum (PBC) voor een persoonlijkheidsonderzoek. Hij was maandag niet bij de zitting.
R. heeft bekend dat hij zijn 63-jarige moeder op 16 april heeft gedood, in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Het lichaam van de vrouw werd door haar vriend gevonden. Hij zag dat R. wegrende en vluchtte in de auto van zijn moeder.
Ongeveer een uur later werd Jesse R. op de A4 bij Delft aangehouden. Het hoofd van zijn moeder lag, in een boodschappentas, op de bijrijdersstoel, evenals de bijl.
Het politieonderzoek is bijna afgerond, meldt het Openbaar Ministerie (OM). Op verzoek van advocaat Knoester zal de recherche nog een specialistisch verpleegkundige horen, die R. kort voor zijn daad heeft gesproken. De verdachte was al langer in beeld bij de geestelijke gezondheidszorg, zei de raadsman.
'Vreselijk'
Knoester vertelde dat het besef wat hij heeft gedaan bij R. is ingedaald en dat hij het daar zeer moeilijk mee heeft. 'Het is vreselijk wat er is gebeurd, wat ik heb gedaan, zei hij tegen mij', vertelde de advocaat.
Volgens Knoester leven mensen met een psychose 'in een eigen wereld' en 'ervaren, voelen, zien en horen zij dingen die wij niet ervaren, voelen, zien en horen; zij kunnen heel bang zijn en van daaruit tot handelingen komen die wij niet begrijpen'.
De volgende inleidende zitting is op 21 oktober. Het OM voorziet dat de inhoudelijke behandeling van de zaak pas volgend jaar kan plaatsvinden, omdat R. pas in november naar het PBC gaat. Na de observatie, die zes weken duurt, zijn de deskundigen nog geruime tijd bezig met het opstellen van hun rapport.