Strandbeesten Mortuarium in Kabeldistrict: ‘Een vrolijke begraafplaats'

De wereldberoemde strandbeesten van kunstenaar Theo Jansen zijn nog tot 13 november te zien in het Kabeldistrict in Delft. Daarna sluiten de deuren van het zogenoemde Strandbeesten Mortuarium. Gastrecensent Reinier van Mourik bezocht de expositie en schreef er onderstaand stuk over. 

De strandbeesten zijn tot 13 november te zien in Kabeldistrict Delft | Foto: Willy Hilverda
Met zo’n beetje de onooglijkste basismaterialen (pvc-buizen, tie-wraps, pet-flessen en plakband) maakt Theo Jansen zijn strandbeesten. Vrij klein begonnen, maar later met metershoge uitschieters. De beesten bewegen met de wind, lopen, kronkelen en draaien. Bijzonder is dat de dieren net als in de natuur evolueren. Dat betekent vernieuwing, andere vormen, mogelijkheden en toepassingen.
 

Aan de andere kant houdt het in dat vroegere dieren uitsterven en in het mortuarium terechtkomen. Gelukkig voor ons is dat mortuarium geopend voor bezoek.

En daar staan/hangen ze, van Latijnse namen voorzien. Met sommige mag je lopen, niet tegengehouden door strenge suppoosten zoals in een normaal museum. "Mag ik ze aanraken?" vraagt een jonge bezoeker. "Ja hoor", zegt de medewerker.

Dieren in actie
De eerste pogingen zijn te zien, en ook de Atari-computer waarmee Jansen de bewegingen van de strandbeesten berekende. Gelukkig zien we op een groot scherm de dieren in actie. Mijn favoriet zijn de twee stranddieren die tegenover elkaar staan en met spitse snuiten elkaar lijken te onderzoeken. Heerlijke kunst, waar je vrolijk vandaan komt.

De tentoonstelling Strandbeesten Mortuarium is nog te zien tot en met 13 november 2025, elke donderdag van 13.00 tot 21.00 uur in het Kabeldistrict Delft.

Geschreven door Reinier van Mourik