Cursus over slavernijverleden: ‘Zó veel mensen geven aan hier geen les over gehad te hebben.’

Waar velen blij zijn de middelbare schooltijd achter de rug te hebben, merken we vaak dat het toch goed zou zijn meer kennis te hebben. Wat weten we bijvoorbeeld van het slavernijverleden? Voor degenen die geïnteresseerd zijn in dit onderwerp komt er in Delft een cursus. 

De geschiedenis cursus zal bestaan uit negen lessen. De eerste daarvan is op 4 september en de laatste op 6 november. De eerste acht lessen vinden plaats in het Christelijk Lyceum Delft. De laatste is in DOK. 

Lelijke kant
‘Onze vrijwilligers hebben een paar topdocenten bij elkaar gebracht.’ zegt initiatiefnemer Wim Reijnierse in Delft Centraal. Reinierses stichting Gedeeld Verleden, Gezamenlijke Toekomst zet zich al langer in om de geschiedenis van slavernij beter uit te leggen: ‘Onze stichting is tien jaar geleden opgericht. In die tijd hebben we zó veel verzoeken gehad om uit te leggen hoe dat verleden begrepen moet worden.’

Reijnierse noemt de slavernij en het koloniale verleden ‘een van de grote taboe-onderwerpen voor geschiedenislessen in Europa’. De koloniale periode wordt volgens Reijnierse behandeld als een glorietijd, een gouden eeuw. Helen Skinner, die namens Platform Vrouwen in Delft betrokken is bij deze cursus, zegt eveneens in Delft Centraal: ‘Ik denk dat informatie hierover eenzijdig wordt gepresenteerd. 'Uitbuiting, mishandeling, de lelijke kant wordt niet benoemd.'

Eigen mening vormen
Het is volgens Reijnierse belangrijk dat mensen zich bewust zijn van het verleden: ‘Als je de moderne tijd wil begrijpen, kom je niet onder serieus zelf-onderzoek uit.’ Daarbij is het niet de bedoeling dat er geen mening wordt opgelegd, maar dat je juist een geïnformeerde mening vormt: ‘Je leert in deze cursus de begrippen kennen om met mensen te praten die een ander verleden hebben dan jijzelf.’

Flyer van cursus geschiedenis