Advertentie

Stadsbestuur houdt poot stijf: geen geld voor verbouwing Nieuwe Kerk 

Al twee keer heeft de gemeente Delft een subsidieverzoek afgewezen van de Stichting Oude en Nieuwe Kerk voor de verbouwing van de Nieuwe Kerk. In reactie op schriftelijke vragen van de ChristenUnie geven burgemeester en wethouders (B&W) opnieuw aan dat de kerk niet in aanmerking komt voor een financiële bijdrage.  

Stadsbestuur houdt poot stijf: geen geld voor verbouwing Nieuwe Kerk 
In september 2025 begon de renovatie van de Nieuwe Kerk | Foto: Omroep Delft

Eerder al wees B&W verzoeken van kerk-directeur Nyncke Graafland – van den Berg om een subsidie van zeven ton af. In zijn schriftelijke vragen vroeg ChristenUnie-fractievoorzitter Bert van der Woerd of de gemeente dan bereid was een lager bedrag bij te dragen. Het antwoord blijft resoluut: “Nee.” 

Pleidooi ChristenUnie 
Wat Van der Woerd betreft zijn er verschillende redenen om de kerk wel te ondersteunen. Hij vergeleek de kerk, als toeristische trekpleister van de stad, met het Prinsenhof waar de gemeente wel voor de verbouwing betaalt.  

Ook meende hij dat er voorstellingen kunnen spelen in de verbouwde kerk, wanneer Theater De Veste in de toekomst dicht moet wegens werkzaamheden. Tenslotte wees Van der Woerd op het overgebleven geld van een subsidie in 2017 aan de Nieuwe Kerk: circa twee ton. Wat hem betreft kon de gemeente dat geld ter beschikking stellen.  

Om de Nieuwe Kerk geschikt te maken voor concerten en voorstellingen, is in september 2025 een renovatie gestart. De werkzaamheden bestaan uit noodzakelijk onderhoud en het toevoegen van voorzieningen als een keuken en extra toiletten. De verbouwing is, als het budget rond komt, in december 2026 af. 

Afwijzing B&W 
Het stadsbestuur schuift in de beantwoording al deze argumenten van tafel. Zo gaat de vergelijking met het Prinsenhof niet op, omdat de gemeente eigenaar is van het museumgebouw, maar niet van de kerk. En de kerk is ook na verbouwing ongeschikt voor het type voorstellingen dat in De Veste speelt, vindt het stadsbestuur.  

Dat er eerder subsidie overbleef, is volgens B&W niet relevant: “Het eerdere project en subsidieprocedure is afgedaan.” 

Politiek gevolg? 
Of het bij de afwijzing blijft, is de vraag. De gemeenteraad zou B&W de opdracht kunnen geven toch geld vrij te maken. Komende donderdag bespreekt de gemeenteraadscommissie Economie, Financiën en Bestuur de aanvraag.  

Gerelateerd nieuws

Advertentie
© 2026 Omroep Delft