Wachttijden Reinier de Graaf lopen flink uiteen: maanden wachten op sommige afspraken

Joey Hut Joey Hut

Delftenaren met hart- en vaatziekten moeten relatief lang wachten op een afspraak in het Reinier de Graafziekenhuis. Daarentegen kunnen kanker- en nierpatiënten daar vrij snel terecht. Dat blijkt uit cijfers van de Nationale Zorgautoriteit (NZa) die door regionale omroepen zijn verzameld.

De wachttijden zijn wisselend bij het Delftse ziekenhuis | Foto: Amber Dresken

Meer dan drie maanden wachten op een ziekenhuisafspraak na een doorverwijzing ; dat komt voor in het Reinier de Graafziekenhuis. Zo is er per 12 mei dit jaar een wachttijd van 112 dagen bij de polikliniek gynaecologie.

Ook op een afspraak bij de afdeling reumatologie is het lang wachten: 108 dagen. Dat terwijl het bij die afdeling eind april van dit jaar nog ongeveer twee maanden was.

Relatief snel bij MDL-arts
Hoewel zulke lange wachttijden uitzonderingen zijn, blijkt uit de NZa-cijfers dat meerdere Nederlandse ziekenhuizen ermee kampen. Vooral op de afdelingen Maag-, Darm-, en Leverziekten (MDL), dermatologie en oogheelkunde lopen de problemen op, schrijft de NOS.

Ook in Delft duurt het lang voordat patiënten langskunnen bij een MDL-arts, namelijk 105 dagen. Opvallend is dat deze wachttijd binnen de regio Haaglanden relatief kort is voor een MDL-afdeling. Zo duurt het bij het Hagaziekenhuis en het Haaglanden Medisch Centrum een heel jaar.

Dermatologie en oogheelkunde
Wat betreft dermatologie is te zien dat er in Delft ook een relatief lange tijd tot een afspraak is: 80 dagen. Alleen het Hagaziekenhuis heeft met 107 dagen een veel langere wachttijd. Ook in Waalwijk, Tilburg en Goeree-Overflakkee komt de termijn boven de honderd dagen uit.

Bij oogheelkunde valt op dat er grote verschillen zijn in de regio. In het Delftse ziekenhuis moeten patiënten met staar 71 dagen wachten. Dat is op de locatie Westeinde van het Haaglanden Medisch Centrum 210 dagen, terwijl ze in het Hagaziekenhuis na vijf dagen terecht kunnen.

Verschillen per afdeling
Bij sommige afdelingen van het Reinier de Graaf ziekenhuis is het in vergelijking met andere ziekenhuizen en klinieken in de regio lang wachten. Zo duurt het hier twee maanden voordat je een cardioloog kan zien, terwijl het op de meeste andere plekken in de regio vaak minder dan een maand is.

Toch zijn er ook specialismen waarbij het in Delft opvallend snel gaat. Kankerpatiënten hebben bijvoorbeeld na zeven dagen al een afspraak en bij nefrologie (nierziekten) kost het 19 dagen. Beide afdelingen hebben een van de kortste wachttijden in de regio.

De cijfers laten een wisselend beeld zien voor het Reinier de Graafziekenhuis. Bij sommige specialismen lopen de wachttijden fors op, terwijl patiënten op andere afdelingen juist relatief snel terechtkunnen, vergeleken met andere ziekenhuizen in de regio.

Verantwoording
Dit stuk is gebaseerd op cijfers van de Nationale Zorgautoriteit, verzameld en geanalyseerd door regionale omroepen waaronder mediapartner Omroep West. De genoemde wachttijden zijn een momentopname van de wachttijden per 12 mei 2026. Ter vergelijking met Delftse cijfers is grotendeels uitgegaan van cijfers over andere ziekenhuizen en klinieken in de regio Haaglanden.

Advertentie Delft Buisiness Banner 2
Advertentie Omroep Delft banner liggend
LIVE