Delft herdenkt voor het eerst einde van de oorlog in Azië in DOK

Voor de eerste keer vindt in Delft de Nationale Herdenking 15 augustus plaats. Op deze dag wordt het einde van de Tweede Wereldoorlog in Azië herdacht. Vrijdag komen ongeveer 130 mensen samen in bibliotheek DOK Open om de slachtoffers van de oorlog te herdenken en de vrijheid te vieren.
Er is muziek van onder meer Saudara Papua: een groep jonge Papoea artiesten | Foto: Saudara Papua

Vrijdag vindt de herdenking plaats in DOK Open aan het Vesteplein. Onder meer Stichting Pinang en stichting Moluks Erfgoed hebben de herdenking vormgegeven en georganiseerd. De herdenking is onderdeel van Vrij Vertelt!. Dat is een project, opgericht door DOK, om tachtig jaar vrijheid te herdenken en vieren. 

Met de capitulatie van de Japanse bezetters uit voormalig Nederlands-Indië kwam een formeel einde aan de oorlog in Azië. Informeel bleef het geweld, kolonialisme en onderdrukking echter doorgaan.  

Rijspakketjes in bananenblad 
Voor de herdenking in DOK hebben onder meer Stichting Pinang en Stichting Moluks Erfgoed een programma samengesteld met muziek, verhalen en een gezamenlijke maaltijd. De bezoekers zullen met elkaar Nasi bungkus eten, een traditioneel Indisch gerecht van rijstpakketjes in bananenblad.  

Vooraf gaat dagvoorzitter Nico Jouwe, geboren in Nederlands Nieuw-Genea, in gesprek met Rob Tupan en Reggie Bosch over de betekenis van dit gerecht. Het werd namelijk door het Rode Kruis uitgedeeld aan teruggekeerde krijgsgevangenen na de capitulatie van de Japanners in 1945. 

Grote belangstelling
Dat er veel affiniteit met de herdenking is, blijkt uit de grote belangstelling voor het gratis evenement. “We hebben servies voor honderd mensen, maar door het hoge aantal reacties hebben we ook nog dertig plekken vrijgemaakt. zodat meer mensen naar de rest van het programma kunnen”, vertelt Omri Althuis. Inmiddels is het evenement volgeboekt. 

Althuis is de projectleider van Vrij Vertelt!: “Maar wij zorgen vooral voor de locatie en voorzieningen. Het programma is vormgegeven door de gemeenschappen.” Hij vult aan: “Het eten wordt ook gemaakt door mensen vanuit de community.” 

Eén minuut stilte 
Tussen de maaltijd en de muziek van muzikanten met verschillende achtergronden, zal tijdens de herdenking ook één minuut stilte worden gehouden. Ook zullen veel mensen in traditionele kleding de herdenking bijwonen. “Het zou mooi zijn als dit vanaf nu jaarlijks zou gebeuren in Delft”, aldus Althuis.