Na ruim 300 jaar Nederlandse overheersing viert Suriname vijftig jaar onafhankelijkheid op dinsdag 25 november. Voor de ruim 2500 Delftenaren met Surinaamse roots is het een speciale dag. Eén van hen is de bekende jazzfluitist Ronald Snijders. Vandaag speelt hij in het presidentieel paleis in hoofdstad Paramaribo: “Het is een speciaal gevoel.”

In 1970 kwam Ronald Snijders als negentienjarige naar Delft. Hij studeerde weg- en waterbouwkunde aan de toenmalige Technische Hogeschool Delft. Die technische studie maakte Snijders niet af – hij koos voor de muziek.
Met invloeden uit Suriname, Brazilië en de Verenigde Staten speelt Snijders melodieën op zijn dwarsfluit. Ook maakte hij cd’s met Surinaamse kinderliedjes en speelt in landen over de hele wereld. Maar altijd bleef hij in Delft wonen.
Fluiten in Paramaribo
Vandaag, op 25 november, treedt de Surinaamse Delftenaar op in het presidentieel paleis in Paramaribo. Snijders zal dwarsfluit spelen met het Surinaams orkest. “En stel het optreden gaat niet door, dan pak ik mijn fluit en wandel ik door de straten van Paramaribo. Dan speel ik voor iedereen”, zegt hij. “Maar het gaat wel door hoor.”
Voor de fluitist is het hoogtepunt van zijn moederland dat het een republiek mocht zijn onder presidentschap van Johan Ferrier. “Het is een speciaal gevoel”, zegt hij over de onafhankelijkheid. “Ik hou van Suriname, ik hou van dat land.”
DOK in OPEN
Bibliotheek DOK in OPEN organiseert ter ere van de onafhankelijkheid van Suriname een speciaal programma op donderdag 27 november. Het uitgangspunt is het boek Onder de Paramariboom van Johan Fretz dat deze maand gratis werd uitgedeeld in bibliotheken door heel Nederland. Schrijver en coach Gerold Kort, geboren in Suriname en op zijn achttiende naar Nederland verhuisd, gaat met bezoekers in gesprek over roots. Ook Delftse jongerenorganisatie CANIDREAM sluit aan bij de avond.
Filmhuis Lumen vertoont op dinsdag 25 november de documentaire Monikondee met nagesprek met de regisseurs Tolin Alexander, Lonnie van Brummelen en Siebren de Haan. De film gaat over schipper Boogie die vracht vervoert in het regenwoud. Door klimaatgerelateerde problemen en vervuiling in de rivier door goudwinning, balanceert Boogie tussen voorouderlijke plichten en moderne uitdagingen.
Gerelateerd nieuws
- maandag 2 juni 2025 16:17
- vrijdag 5 september 2025 11:36
- donderdag 6 maart 2025 14:28
- zaterdag 18 oktober 2025 13:54
- vrijdag 5 december 2025 16:35










