Gratis boekencampagne groot succes in Delft: ‘Alle boeken zijn opgehaald’

Hanne van Mourik Hanne van Mourik

Door de campagne Heel Nederland Leest verandert het hele land in een boekenclub in de maand november. Ook in Delft gaven de DOK-bibliotheken het uitgekozen boek Onder de paramariboom weg. Dat bleek zo een groot succes, dat de boeken na elf dagen al op waren. “We hebben vandaag veel lezers moeten teleurstellen”, zegt de woordvoerder van DOK.

Het boek dat heel Nederland dit jaar leest is Onder de paramariboom van Johan Fretz | Foto: Heel Nederland Leest

De campagne Heel Nederland Leest is in 2006 opgezet door Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). De stichting hoopt in heel Nederland een gesprek op gang te brengen door iedereen hetzelfde boek te laten lezen. Daarom kunnen ook niet-leden van de bibliotheek het boek ophalen, zolang de voorraad strekt.

Dat duurde in Delft slechts anderhalve week. De populariteit van de gratis boekenactie in de Prinsenstad is niet nieuw. “Ook de vorige jaren waren de boeken snel weg”, zegt DOK. “Het leuke is dat er veel Delftenaren op af komen die anders nooit in de bibliotheek komen.” Volgens de woordvoerder komt dat onder meer omdat winkelketen Zeeman veel aandacht aan de boekencampagne geeft. “En mensen slaan aan op het woord ‘gratis’.”

Om het boek toegankelijk te maken voor zo veel mogelijk mensen, is er ook een versie met vergrote letters, een vereenvoudigde versie en is het boek online te vinden. “De vereenvoudigde versie is nog wel beschikbaar”, zegt de woordvoerder. “En natuurlijk ook het online boek.”

Onder de Paramariboom
Dit jaar is het boek Onder de paramariboom van Johan Fretz geselecteerd, naar aanleiding van vijftig jaar onafhankelijkheid in Suriname. In het boek gaat de schrijver, die een Surinaamse moeder en een Nederlandse vader heeft, naar Suriname. Al zijn hele leven wordt hij gevraagd waar hij écht vandaan komt. Als hij samen met zijn moeder voor een optreden naar haar moederland gaat, herkent hij veel meer in het land dan hij van tevoren dacht.

Op het feit dat zijn boek is gekozen, reageert Fretz: “Het is een enorme eer dat juist in dit jaar bij Heel Nederland Leest is gekozen voor mijn roman Onder de paramariboom, een boek dat me al zoveel heeft gebracht en evenzeer geworteld is in Suriname als in Nederland!”

Vijftig jaar onafhankelijkheid in Suriname
Op 25 november is Suriname vijftig jaar onafhankelijk van Nederland. Bibliotheek DOK in OPEN organiseert ter ere daarvan een programma met als uitgangspunt het boek Onder de paramariboom op donderdag 27 november. Schrijver en coach Gerold Kort, geboren in Suriname en op zijn 18e naar Nederland verhuisd, gaat met bezoekers in gesprek over roots. Ook Delftse jongerenorganisatie CANIDREAM sluit aan bij de avond.

In de andere Delftse vestigingen, Tanthof en Voorhof, zijn pop-op leesclubs georganiseerd om over het boek te praten.

Advertentie Delft Buisiness Banner 3
Advertentie Delft Buisiness Banner 3
LIVE