Bewoners verdeeld over woningsloop Indische Buurt: ‘Ik voel me voorgelogen’

Antoinet Bouman Antoinet Bouman

De sloophamer staat klaar voor 97 woningen in de Indische Buurt. Volgend jaar moeten deze huizen in de Lombok-, Banka- en Sumatrastraat tegen de grond om plaats te maken voor nieuwbouw. Sommige bewoners kijken uit naar een nieuwe woning, maar anderen zijn helemaal niet blij met de situatie.

Reportage: Sanne de Bruin en Antoinet Bouman

De plannen kregen onlangs een impuls doordat woningcorporatie Stedelink 594.000 euro subsidie ontving van de provincie Zuid-Holland voor de nieuwbouw. Daarmee kan de sloop echt beginnen, maar daar zit niet iedereen op te wachten.

De discussie speelde ook op toen Marion Timmermans, bestuurder bij Stedelink, onlangs naar de Indische Buurt kwam voor een fotomoment voor de bekendmaking van de provinciale subsidie. Verschillende bewoners spraken haar aan over de sloopplannen en uitten hun zorgen over de gevolgen voor de buurt.

Sloop in plaats van renovatie
Een bewoner die vijf jaar geleden in de straat kwam wonen zegt zich ‘misleid’ te voelen. Hij vertelt dat hem bij een bezichtiging van de woning is verteld dat renovatie waarschijnlijker was dan sloop. Nu hoort hij dat zijn woning begin 2027 moet verdwijnen. “Ik ben voorgelogen door Vestia (de voormalige woningcorporatie, red) en nu door Stedelink”, zegt de man.

Deze bewoner mag niet terugkeren naar zijn oude woning. “Mijn buurvrouw mag wel terugkomen en mijn andere buurman ook. Ik moet maar kijken”, vertelt de man. “Ik word nu gedwongen om een urgentieverklaring te tekenen zodat ik sneller op Woonnet Haaglanden een woning kan gaan zoeken, maar daar is nu al geen aanbod.”

Niet iedereen is negatief
Niet alle bewoners zien de sloop daarentegen als een probleem. Een vrouw die al achttien jaar in de buurt woont, kijkt juist uit naar haar nieuwe woning. “We zijn heel blij. We hebben een fijne buurt en mogen gelukkig terugkeren. Als alles straks nieuw is dan wordt het alleen maar beter.”

Een man die al meer dan veertig jaar in de Indische Buurt woont, staat ook minder afwijzend tegenover de sloop, maar mist vooral duidelijkheid. “Ik hoor al twaalf jaar dat er gesloopt wordt en we weten nog steeds geen datum”, vertelt hij.

Vooral behoefte aan duidelijkheid
Deze bewoner mag ook terugkeren naar de wijk. Toch maakt hij zich zorgen over andere bewoners. “Een merendeel van de mensen wil hier gewoon blijven wonen. Er zijn ook mensen in mijn ogen al weggejaagd. Er komt heel weinig informatie vrij.”

Een andere bewoner, die al veertig jaar in de straat woont, heeft zich inmiddels neergelegd bij de sloop. “We wisten eigenlijk al heel lang dat de huizen ooit gerenoveerd of gesloopt zouden worden. We waren er niet blij mee, maar het is wat het is. We kunnen er toch niets aan veranderen.”

De provincie overhandigde eind juni een cheque van ruim 6 ton aan Stedelink bestuurder Marion Timmermans | Foto: Provincie Zuid-Holland

Geen duurzame oplossing
Stedelink benadrukt dat de keuze voor sloop pas is gemaakt na aanvullende technisch onderzoeken. Volgens de woningcorporatie zijn de afgelopen jaren verschillende scenario’s onderzocht, waaronder renovatie.

Uiteindelijk bleek renovatie van de woningen aan de Lombokstraat, Sumatrastraat, Bankastraat en Brasserskade geen duurzame oplossing meer. Daarom is gekozen voor sloop en nieuwbouw.

Urgentie voor bewoners
“Verhuizen uit je woning en vertrouwde buurt kan zorgen, onzekerheid en teleurstelling met zich meebrengen”, zegt een woordvoerder van Stedelink. Volgens de corporatie worden bewoners persoonlijk begeleid bij het vinden van vervangende woonruimte.

Voor bewoners die daarvoor in aanmerking komen, wordt een urgentieaanvraag ingediend voor een sociale huurwoning. Daarnaast ontvangen zij een wettelijke verhuis- en herinrichtingsvergoeding om hen tegemoet te komen.

De verwachting is dat de nieuwbouw in de eerste helft van 2027 van start zal gaan. Wanneer de bewoners er precies uit moeten, is nog onbekend.

Advertentie Delft Buisiness Banner 2
Advertentie Delft Buisiness Banner 1
LIVE