Advertentie

Kunstwerk moet Delftse studentenstaking tegen Jodenvervolging eren: ‘Lang ondergesneeuwd’

Delftse studenten willen een kunstwerk in het centrum van de stad ter herinnering aan de studentenstaking van november 1940. Delftse studenten legden 85 jaar geleden als eersten in Nederland het werk neer uit protest tegen de Jodenvervolging.

Op de Nieuwe Planrage in Delft staat een monument voor het verzet in Nederland | Foto: Réne van der Krogt/Nationaal Comité 4 en 5 mei

De stichting Delftse Studenten Staking november ’40 vraagt het Delftse college van burgemeester en wethouders (B&W) om ruimte te maken voor een monument of kunstwerk. Voorzitter Dick van Ginhoven ziet het als een “noodzakelijke stap” om dit deel van de Delftse geschiedenis beter zichtbaar te maken.

Twee dagen eerder
“Het studentenprotest in Delft is enigszins ondergesneeuwd”, zegt hij. “Het gaat bij studentenverzet vaak over de speech van professor Cleveringa in Leiden, maar twee dagen daarvoor staakten de Delftse studenten al. Om die geschiedenis aan het licht te brengen zijn we de stichting begonnen.”

De staking van 25 en 26 november 1940 groeide uit tot de eerste massale actie in Nederland tegen de Jodenvervolging. Zo’n 3.000 Delftse studenten staakten, nadat Joodse hoogleraren en docenten door de bezetter uit het onderwijs waren gezet.

Vorm nog open
Hoe het eerbetoon eruit moet zien, staat nog niet vast. “We weten nog niet wat voor vorm het krijgt en of het een permanent monument of iets anders wordt”, zegt Van Ginhoven. “Je zou natuurlijk aan een mooi standbeeld of iets dergelijks kunnen denken. Over de invulling zijn we in gesprek met de gemeente en ik hoop binnenkort burgemeester Pechtold te spreken.”

De initiatiefnemers willen dat het kunstwerk een prominente plek in de binnenstad krijgt. Het moet niet alleen verwijzen naar de staking, maar ook naar de bredere Delftse geschiedenis.

Nog minimaal twee jaar
De stichting werkt samen met studentenverenigingen Delftsch Studenten Corps (DSC), studievereniging Practische Studie en de Jewish Student Association Delft (JSA Delft) aan het project. De financiering moet er komen via donaties, crowdfunding onder studenten, alumni en steun uit het bedrijfsleven. 

Het zal echter nog wel even duren tot het monument er staat. Van Ginhoven verwacht dat er nog minimaal twee jaar overheen gaat voordat het zover is.

Lezing in historisch café
Wie meer wil weten over de staking kan terecht bij de historische vereniging Delfia Batavorum. Deze organiseert op dinsdag 18 november een extra editie van het Historisch Café. Daar vertelt Van Ginhoven over het Delftse studentenprotest.

Gerelateerd nieuws

Advertentie
© 2026 Omroep Delft