Gemeente dreigt met dwangsommen om illegale terrasbouwwerken: ‘Misschien moet ik de zaak maar verkopen’

Joey Hut Joey Hut

Horecabazen aan de Markt zitten met grote zorgen omdat de gemeente dreigt met dwangsommen vanwege ‘illegale terrasbouwsels’. Hiervan moeten veel binnen 12 weken weg zijn, anders volgt een boete van 25.000 euro. Verantwoordelijk wethouder Martina Huijsmans (D66) blijft standvastig: “Als je al drie keer een brief hebt gekregen, wanneer wordt dan duidelijk dat je aan de slag moet?”

Horeca op de Delftse Markt | Foto: ianpudsey via Wikimedia Commons

“Ik denk nu: ik moet de zaak maar verkopen” en “Ik ben het plezier in het ondernemen wel redelijk kwijt.” Dat zeggen Inte Niesten, eigenaar van Bagels & Beans Delft, en Jeffrey Tiggers, mede-eigenaar van café Huug, donderdag 18 juni tijdens een commissievergadering van de gemeenteraad. Ook Leon Korevaar van lunchcafé Michiel de Ruyter spreekt zijn zorgen uit.

Niesten geeft aan dat ze voor haar gevoel het slachtoffer is van ‘jarenlang onduidelijk beleid’. De gemeente heeft dit soort bouwsels – in veel gevallen zonweringen – jarenlang ongemoeid gelaten. Zo stamt het illegale zonnescherm van Tiggers volgens hem uit 1984.

Rechtszaak uit 2023
Dat de gemeente nu handhaaft op zulke bouwsels, heeft alles te maken met een rechtszaak uit 2023. Toen wilde de gemeente handhaven op een terrasconstructie elders in de binnenstad. In de zaak die hierdoor ontstond, wees de rechter erop dat de gemeente niet selectief kan handhaven. Als één ondernemer wordt aangepakt, moet zij vergelijkbare overtredingen elders in de binnenstad ook aanpakken.

Belangrijk feit daarbij is dat veel horecazaken gevestigd zijn in monumentale panden. Om te voorkomen dat de gemeente niet meer serieus wordt genomen als vergunningverlener bij monumenten, moet ze nu dan ook optreden volgens wethouder Huijsmans.

Hoge kosten
Daardoor kijkt de gemeente nu streng naar terrasconstructies die al lang werden gedoogd. Sinds eind 2025 zijn brieven met ‘voornemens tot een last onder dwangsom’ gestuurd naar 24 ondernemers, waaronder alle horecabazen aan De Markt. In zulke brieven staat dat er een illegaal bouwsel is en dat een dwangsom kan volgen als het probleem niet wordt opgelost.

Tien ondernemers kregen volgens de gemeente inmiddels daadwerkelijk een last onder dwangsom opgelegd. De boete die kan volgen is 25.000 euro. Tegelijkertijd zit er ook een prijskaartje aan het verwijderen en vervangen van een grote zonwering. De eigenaar van Michiel de Ruyter spreekt van 20.000 euro, oftewel: “kneiterveel geld”.

Veel onduidelijk
Daarbij benadrukken de insprekende ondernemers allemaal bereid te zijn zich te houden aan de regels, die er bijvoorbeeld zijn om de brandveiligheid te garanderen. Echter zeggen ze ook stuk voor stuk dat er weinig duidelijkheid was vanuit de gemeente. “Zelf zie ik niet hoe de geëiste aanpassingen het veiliger maken”, zei Niesten.

Daarbij vinden de ondernemers de termijn waarbinnen ze met een oplossing moeten komen onredelijk. Ze wijzen erop dat het hoogseizoen juist is begonnen en ze nu hun geld moeten verdienen.

Bijna onbeschoft
Niet alleen de ondernemers uitten kritiek. Van links tot rechts zetten partijen vraagtekens bij de manier waarop de gemeente handhaaft. Veel van hen gaven aan het idee te hebben dat de menselijke maat uit beeld is geraakt bij de gemeente. SP’er Marjon Kok noemde de keuzes van de gemeente ‘bijna onbeschoft’.

PVV’er Marcel Koelewijn sprak van een ‘bestuurlijke kramp’, waar de gemeente sinds de rechtszaak uit 2023 in terechtkwam. Volgens hem kon er ook voor een mildere koers kon worden gekozen.

VVD’er Lars Nieuwerf stelde voor om een deskundige in te schakelen die samen met ondernemers kijkt naar mogelijke oplossingen. “Kan de gemeente zorgen dat iemand meedenkt, gewoon met een kop koffie op de Markt?”, vroeg hij. Volgens Nieuwerf lossen dwangsommen het probleem niet op.

Langer traject
Huijsmans weersprak de kritiek. Volgens haar loopt het traject al geruime tijd en heeft de gemeente niet direct naar het zwaarste middel gegrepen. Eerst onderzocht de gemeente situaties, daarna kregen ondernemers informatie en bekenen ambtenaren welke constructies alsnog legaal konden worden gemaakt met een vergunning.

Volgens de wethouder zijn veel ondernemers in dat proces verder geholpen. De opgelegde dwangsommen zijn volgens haar bedoeld voor situaties waarin ondanks herhaalde waarschuwingen geen stappen worden gezet.

Actiebereidheid
“Als je al drie keer een brief hebt gekregen, wanneer wordt dan duidelijk dat je aan de slag moet?”, vroeg de wethouder. Volgens haar zit het probleem vooral in ‘de actiebereidheid’ van een deel van de ondernemers.

Deze opmerking schoot in het verkeerde keelgat bij VVD’er Nieuwerf: “Ondernemers werken zich iedere dag het zweet op de rug. Dus om hen nu een gebrek aan actiebereidheid te verwijten… Hier is het laatste woord nog niet over gezegd.”

Ook andere partijen in de gemeenteraad waren niet tevreden met de manier waarop de wethouder omgaat met de ondernemers. Daarmee lijkt de vertrekkende Huijsmans in dit dossier een open wond achter te laten voor Maaike Zwart (STIP), die vanaf komende week verantwoordelijk is. Donderdag 16 juli praat de gemeenteraad verder over deze ondernemerskwestie.

In een vorige versie van dit artikel stond dat dit onderwerp op 2 juli op de agenda staat voor de gemeenteraad. De datum dat deze vergadering plaats zal vinden is 16 juli.

Advertentie Delft Buisiness Banner 3
Advertentie Omroep Delft banner liggend
LIVE